Skip to main content
search
0

Macie ochotę na dobry seks? Chyba każdy ma, więc to pytanie może być nietrafione, ale uznajmy je za wstęp do artykułu opisującego, co to jest erekcja? Z pozoru jest to oczywiste, ale w rzeczywistości mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowanym mechanizmem, angażującym do pracy niemalże cały organizm. Przyjrzyjmy się więc dokładnie temu, co to jest erekcja.

Co to jest erekcja?

Erekcja, zwana także wzwodem, to nic innego jak powiększenie i usztywnienie penisa. Męski narząd płciowy składa się z ciał jamistych, które wypełniają się krwią, sprawiając, że staje się on gruby i sztywny. Wzwód to końcowy efekt działania złożonego mechanizmu oddziaływań układu nerwowego i naczyniowego. Początkiem tego wszystkiego jest tzw. stymulacja seksualna, która oddziałuje na mózg, gdzie tworzą się sygnały, które następnie płyną przez niższą część rdzenia kręgowego do miejscowych nerwów. W następstwie tego dochodzi do rozkurczenia się mięśni gładkich w ściankach naczyń tętniczych, co prowadzi do zwiększenia napływu krwi. Tkanka gąbczasta w ciałkach jamistych wypełnia się krwią. W międzyczasie dochodzi również do ucisku żył wypustowych, dzięki czemu odpływ krwi jest automatycznie zmniejszany. Dzięki temu wzwód może być naprawdę długi. No dobrze, skoro wiemy już, co to jest erekcja i jak powstaje, możemy przejść do tematu dotyczącego tego, jakie czynniki muszą zaistnieć, by mogła ona zaistnieć.

Erekcja – jaki czynniki muszą zaistnieć, by penis był sztywny?
Wiemy już, co to jest erekcja, dlatego przyjrzyjmy się kolejnej ważnej kwestii. Wyróżniamy dwie główne grupy czynników powodujących erekcję.

Czynniki psychogenne – Powstają w mózgu, skąd przekazywane są do centralnego ośrodka erekcji, sterującego zachowaniem narządów płciowych. W tym przypadku główną rolę odgrywają nasze zmysły węchu, wzroku i słuchu, a także wyobraźnia. Jeśli jesteśmy świadkami podniecającej sytuacji, nasz mózg chce przygotować nas, byśmy byli w stanie gotowości do odbycia stosunku seksualnego.
Czynniki mechaniczne – Są to czynności bezpośrednio drażniące narządy płciowe. Zazwyczaj chodzi tu o dotyk lub pobudzanie czułych narządów w sposób fizyczny. Najpopularniejszym czynnikiem mechanicznym jest erekcja.
Żeby mogła nastąpić erekcja, konieczne jest wystąpienie przynajmniej jednego z czynników. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by oba wystąpiły jednocześnie. Wtedy mamy do czynienia ze spotęgowanym efektem, dzięki czemu erekcja jest jeszcze bardziej potężna.

Czy poranna erekcja to zaburzenie?

Wiemy już, co to jest erekcja i jakie czynniki muszą zaistnieć, by się pojawiła. Jak w takim wypadku wytłumaczyć erekcję pojawiającą się w trakcie przebudzenia, po śnie? Wiele osób uznaje, że jest to szkodliwe i niebezpieczne, ale w rzeczywistości poranny wzwód to jak najbardziej zdrowe zjawisko i każdy mężczyzna powinien przynajmniej kilka razy w tygodniu go doświadczać. Najczęściej jest ono spowodowane wysokim poziomem testosteronu utrzymującego się we krwi po przebudzeniu. Każdy mężczyzna jest inny i nie zawsze dochodzi do porannej erekcji. Jeśli jednak pojawiała się ona często i nagle przestała, warto skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź Mocne Tabletki Na Potencje Bez Recepty

Close Menu