Skip to main content
search
0

Już od czasów Freuda wiadomo, że libido to jedna z podstawowych sił napędzających nasze działanie. Pozostawiając jednak na boku psychoanalityczne rozumienie tego terminu, warto zapytać co to jest libido i w jaki sposób sfera wpływa np. na nasze życie seksualne a także ogólnie na jakość naszego funkcjonowania?

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej

Co to jest libido i co warto wiedzieć na jego temat?

Najbardziej podstawowa odpowiedź na pytanie pt. co to jest libido będzie rzecz jasna odnosić się w sposób ścisły do sfery seksualnej, bez żadnych freudowskich poszerzeń tematu. W tym ujęciu libido będzie oznaczać jednocześnie:

  •  Siłę popędu seksualnego
  • Ochotę na seks

Dwa wymienione czynniki często są ze sobą utożsamiane, co jest błędne. Nie oznacza to jednak, że natężenie popędu seksualnego pozostaje bez związku ze stopniem ochoty na łóżkowe akrobacje. Wbrew pozorom, brak ochoty na seks nie jest tylko i wyłącznie przypadłością kobiet(przysłowiowy „ból głowy”). Aktualnie w łóżkowych sytuacjach coraz częściej głowa boli również mężczyzn, i nie jest to żaden powód do wstydu. Jeżeli z różnych powodów nasz popęd seksualny ulega osłabieniu, siłą rzeczy sam akt seksualny również traci dla nas na atrakcyjności. Warto pamiętać, że możliwych czynników powodujących zmniejszenie popędu seksualnego oraz spadek chęci na zbliżenia intymne jest naprawdę wiele, i najczęściej występują one wspólne. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie co to jest libido zawsze musi uwzględniać dwa wymiary naszego organizmu:

  • Wymiar somatyczny(fizjologiczny)
  • Wymiar psychologiczny

Co ważne, obie te sfery jak najbardziej mogą się wzajemnie przenikać i właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej. Przykładowo, kiedy do naszej sypialni zaczyna wkradać się rutyna, psychicznie tracimy zainteresowanie seksem. To jednak po pewnym czasie może zacząć się przekładać również na sferę biologiczną, zwłaszcza, że niesatysfakcjonujące życie seksualne najczęściej niesie ze sobą pogorszenie samopoczucia a niekiedy nawet lekką depresję. Z drugiej strony, np. fizjologiczna trudność z osiągnięciem erekcji w sposób oczywisty będzie powodować, że nasza ochota na seks ulegnie zmniejszeniu, chociażby ze względu na obawę przed „kompromitacją”.

Co to jest libido i w jaki sposób można je zwiększyć?

Jak wspominano, udzielenie odpowiedzi na pytanie co to jest libido zawsze musi uwzględniać zarówno sferę somatyczną, jak i psychologiczną. Co oczywiste, problem jest o wiele łatwiejszy w „leczeniu”, jeżeli główna przyczyna ma charakter fizjologiczny. Jakie czynniki mogą prowadzić do fizjologicznego osłabienia libido? Oto kilka z nich:

  • Zbyt niska produkcja testosteronu przez organizm
  • Ogólne osłabienie ustroju
  • Brak odpowiedniej podaży określonych substancji odżywczych(cynku, magnezu, witaminy B6, innych witamin)
  • Siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej
  • Nadmierny stres

Na samym początku warto więc skorygować nasz tryb życia, dietę oraz narzucić sobie przynajmniej 20-30 minut wysiłku fizycznego każdego dnia. Z pewnością przyda się nam również badanie poziomu testosteronu. Bardzo bywa tak, że pomimo wielu możliwych wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie pt. co to jest libido, ostatecznie przyczyną jest po prostu zbyt niskie stężenie testosteronu. Przydatne okażą się więc np. dobrej jakości suplementy diety, w tym zwłaszcza naturalnego boostery testosteronu. Również korzystanie z specjalnie skomponowanych kompleksów witamin może pomóc na problemy z niedostateczną produkcją testosteronu przez organizm.

Jeżeli natomiast z dużą dozą pewności możemy zakładać, że w naszym przypadku obniżenie libido wynika przede wszystkim z czynników psychologicznych, najpewniej niestety nie da się problemu rozwiązać bez pomocy kompetentnego seksuologa. Udawanie, że wszystko jest okej oraz stopniowe odsuwanie się od naszej partnerki to naprawdę najgorsze, co w takiej sytuacji można zrobić.

Sprawdź: tabletki na libido

Close Menu