Skip to main content
search
0

Feromony to substancje chemiczne, o których wspomina się zazwyczaj, szukając sposobu na zwiększenie ochoty na seks i rozbudzenie pożądania. Czym są i jak działają feromony? Czy naprawdę są aż tak skuteczne?

Jak działają feromony? Czym w ogóle są?

Feromony to lotne związki chemiczne złożone z kilku substancji, z jednym wyraźnie dominującym składnikiem. Naukowcy od dawna zastanawiali się, jak działają feromony, zwłaszcza że większość z nich nie ma zapachu, chyba że występują w bardzo dużym stężeniu. Nawet wtedy ich aromat jest ledwo wyczuwalny. Okazało się, że za wszystko odpowiedzialny jest narząd lemieszowo-nosowy, występujący powszechnie u zwierząt oraz u połowy ludzkiej społeczności.

Badania na temat tego, jak działają feromony, prowadzone są po dziś dzień. Największym zaskoczeniem dla naukowców okazało się to, że odpowiedzialny za ich wyczuwanie narząd lemieszowo-nosowy nie występuje powszechnie u wszystkich ludzi, ale u zaledwie części populacji.

Feromony w oczach lekarzy

Naukowcy z Cardiff University przeanalizowali w 1985 setki ludzkich zwłok. Obecność wspomnianego narządu zarejestrowano zaledwie u 37% analizowanych ciał. Badania przeprowadzane były także w Polsce, gdzie narząd ten występował prawie u 50% pacjentów.

Najciekawsze były jednakże dalsze badania, w których naukowcy wypytywali ludzi o doznania erotyczne w trakcie podniecenia seksualnego. 27% badanych posiadających narząd lemieszowo-nosowy wskazywało na dziwne uczucia w obrębie nosa. Wśród osób, które nie miały tego narządu, podobne uczucia pojawiły się tylko w niespełna 3% przypadków.

Choć w dalszym ciągu nie wiadomo do końca, jak działają feromony, tak co jakiś czas pojawiają się nowe teorie na ten temat. Według jednej z teorii za rozpylanie naszych naturalnych feromonów odpowiedzialne są włosy łonowe i te, znajdujące się na głowie.

Sprawdź feromony dostępne w naszym sklepie.

Ciekawe badanie tyczące się tego, jak działają feromony, znajdziemy m.in. w książce niemieckiej dermatolog i dietetyczki – Yael Adler. Opisuje ona sytuację, w której naukowcy spryskali krzesła męskimi i żeńskimi feromonami i nakazali uczestnikom badania zająć na nich miejsca. Okazało się, że kobiety siadały głównie na krzesłach spryskanych męskimi feromonami, a panowie na tych, które czuć było żeńskimi aromatami.

Feromony lekarstwem dla każdego?

Analizując to, jak działają feromony, oraz wspomniane badania dotyczące tego, że tylko część osób posiada specjalne „odbiorniki”, można odnieść wrażenie, że związki te działają, ale niestety, nie we wszystkich sytuacjach będą skuteczne. Warto jednak zapamiętać, że wpływ tych związków na człowieka jest stale badany.

Feromony pozwalają na łatwiejsze uwodzenie innych osób, poprawiają również jakość współżycia. Osoby z długim stażem małżeńskim wykorzystują je także do naprawy życia seksualnego. Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach feromony mogą naprawdę pomóc. Wszystko zależy od tego, czy konkretne osoby posiadają narząd lemieszowo-nosowy pozwalający wyczuwać te właśnie subtelne aromaty.

Warto wspomnieć także o tym, że nie jesteśmy ograniczeni do naturalnych feromonów. Jeśli nasz organizm nie wytwarza ich zbyt wiele, z powodzeniem możemy skorzystać ze sztucznych feromonów, które wyróżniają się wysoką skutecznością.

Close Menu